Na Białorusi sprzedają boty do rejestracji na wizę do Polski. Cena — 1000 złotych

Fot. Hrodna.life
Na białoruskiej platformie ogłoszeniowej Kufar pojawiły się ogłoszenia o sprzedaży gotowych botów, które pomagają znaleźć i zająć wolne terminy do rejestracji na złożenie dokumentów o wizę do Polski. Geolokalizacja obu ogłoszeń to Grodno i obwód grodzieński. Na ogłoszenie o sprzedaży takiego „biznesu” zwrócił uwagę portal Hrodna.life.
Bot do rejestracji za 900 rubli. Zwrot w 3–4 miesiące
Ogłoszenia w dziale „Gotowy biznes” zamieścił użytkownik o imieniu Walery. Przedmiotem sprzedaży jest kod źródłowy do bota. W marcu gotowy bot kosztował 800 rubli (ok. 940 zł), w maju cena wzrosła do 900 rubli (ok. 1000 zł). Oba ogłoszenia skierowane są do mieszkańców Grodna i okolic.
Dziennikarzom Hrodna.life udało się znaleźć podobne ogłoszenie także na „Baracholce Onliner”. Użytkownik o nicku valera2901 próbował sprzedać gotowego bota już w listopadzie 2024 roku. „Zwrot inwestycji w 3–4 miesiące, praca zdalna — potrzebny tylko laptop, możliwa współpraca. Wsparcie programisty bez dodatkowych opłat, możliwość wynajmu bota” – pisał valera2901.
Biorąc pod uwagę, że obecnie Białorusini są gotowi zapłacić od 400 rubli (ok. 470 zł) za pomoc w rejestracji na wizę, nabywca bota mógłby potencjalnie odzyskać inwestycję już po dwóch klientach.
Jakie sposoby wymyślają Białorusini, by się zarejestrować
Z powodu dużego zapotrzebowania i praktycznej niemożliwości samodzielnej rejestracji w centrach wizowych, Białorusini wymyślają różne sposoby na uproszczenie procesu składania dokumentów.
We wrześniu 2024 roku informowano, że mieszkańcy innych regionów Białorusi zmieniają miejsce zameldowania na grodzieńskie. W tym celu korzystają z usług pośredników, którzy „zameldowują” ich w swoich mieszkaniach — koszt takiej usługi to nawet 300 rubli (ok. 350 zł). W tym czasie uzyskanie wizy pracowniczej w Grodnie było prostsze niż w Mińsku czy Brześciu.
Uzyskanie wizy do Polski staje się coraz trudniejsze
Proces uzyskania wizy do Polski dla Białorusinów znacznie się skomplikował. W ciągu ostatnich czterech lat liczba pracowników konsulatów w Mińsku, Brześciu i Grodnie została znacząco zredukowana, a liczba przyjmowanych wniosków wizowych spadła.
Od stycznia 2024 roku rząd Polski zakończył program Poland. Business Harbour dla freelancerów, startupów i pracowników sektora IT.
Nawet posiadając zaproszenie od krewnych, znajomych lub pracodawcy, samodzielna rejestracja na wizę graniczy z niemożliwością. Firmy pośredniczące, oferujące pomoc w zapisach, pobierają od 400 do 1000 rubli (ok. 470–1170 zł) za osobę — w zależności od rodzaju wizy.