5 tysięcy Białorusinów otrzymało Blue Card: Polska wśród liderów UE

5 tysięcy Białorusinów otrzymało Blue Card: Polska wśród liderów UE

Obraz wygenerowany za pomocą sztucznej inteligencji.

Ruslan Kulevich
Ruslan Kulevich

13 maja 2025, 12:11

Polska zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby wydanych cudzoziemcom zezwoleń Blue Card – wynika z danych Eurostatu. W 2023 roku (najbardziej aktualne dane) kraj wydał 7 tysięcy takich dokumentów, czyli prawie o 2,5 tysiąca więcej niż rok wcześniej.

Blue Card to zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy wymagającej wysokich kwalifikacji.

Jak podaje portal Pulshr.pl, w całej UE w ciągu roku wydano łącznie 89 tysięcy Blue Card. Najaktywniej z tego instrumentu korzystają Niemcy – 69 tysięcy zezwoleń. Chociaż Polska wciąż znacznie ustępuje liderowi, to wyprzedza już wyraźnie Francję (4 tysiące).

Najczęściej Blue Card otrzymują obywatele Indii (21 tys.), Rosji (9 tys.) i Turcji (6 tys.). Białorusini zajmują czwarte miejsce – wydano im 5 tysięcy zezwoleń.

— Dane Eurostatu pokazują, że potrafimy konkurować o talenty na rynku globalnym. Wykwalifikowani specjaliści to nie tylko potencjał dla pracodawców, ale też realne wsparcie dla naszej gospodarki. Ich praca, płacone podatki i wydatki w Polsce bezpośrednio wpływają na PKB. To kluczowy element strategii migracyjnej, którą musimy konsekwentnie realizować — cytuje Pulshr Krzysztofa Inglota, założyciela firmy Personnel Service.

Polska zmienia przepisy dotyczące Blue Card

Komisja Europejska zobowiązała Polskę do wdrożenia przepisów unijnej dyrektywy o Blue Card i odpowiednia ustawa została już podpisana. Zgodnie z nią posiadacze Blue Card będą mogli prowadzić działalność gospodarczą (JDG) na tych samych zasadach, co obywatele Polski.

Aby otrzymać Blue Card, przedstawiciele określonych zawodów (lista zostanie zatwierdzona) będą musieli wykazać się trzyletnim doświadczeniem zawodowym – zamiast pięcioletniego, jak obecnie.

Zmiany obejmują również mobilność krótkoterminową i długoterminową – to proces, który umożliwia przemieszczanie się między krajami UE i podejmowanie pracy w innym państwie członkowskim.

Podobne artykuły